U tzv. clinging DCIS (duktální karcinom in situ) je postižený ductus/ductulus vystlán vrstvou atypických buněk bez zřetelnější tvorby mikropapil. Další změny architektoniky mamární tkáně nejsou přítomné. Proto je možné clinging DCIS diagnostikovat jen při větším zvětšení hodnocením jáderné atypie.
-Zejména se to týká low grade clinging DCIS, který vykazuje pouze lehkou atypii (též označovaná jako tzv. monomorfní varianta clinging DCIS).
-Tzv. high grade clinging DCIS má výraznou atypii (též označovaná jako tzv. polymorfní varianta clinging DCIS).
Doposud byly jisté pochybnosti o prekancerozní povaze monomorfního clinging DCIS. Moinfar et al. (1) vyšetřili DNA z monomorfních clinging lézí a zjistili u nich genetické abnormality stejné jako u low grade invazívních karcinomů. Z toho plyne, že „benigně vypadající" clinging DCIS je skutečně prekurzorem invazivního karcinomu. V práci zdůrazňují potřebu pozorného vyšetření při větším zvětšení. Nerozpoznání tohoto typu DCIS v okrajích excize může být příčinou lokální recidivy DCIS, protože low grade clinging DCIS je často přítomen právě na okraji ložiska běžného DCIS.
Dalším zajímavým nálezem bylo zjištění genetické abnormality v histologicky normálně vypadající mamární tkáni vedle karcinomu u jednoho ze 6 případů (16,5%). Pravděpodobné je, že genetická změna (instabilita) předchází změně morfologické. V histologii je možné zjistit až včasnou morfologickou změnu, a to pouze pozorným vyšetřením při větším zvětšení a z kvalitních řezů.
Koncepčně navrhuje skupina prof. Tavassoli pro DCIS označení DIN – ductal intraepithelial neoplasm. Clinging DCIS by pak označili jako flat DIN. Podobně bylo touto skupinou navrženo i „přejmenování" lobulárních prekancerozních lézí na lobular intraepithelial neoplasia (LIN) s gradingem místo dosavadních atypical lobular hyperplasia a LCIS.
Histologicky nenápadné flat léze jsou v poslední době předmětem pozornosti a diskuse jejich překancerozního potenciálu. Léze se našly často na okraji bežného DCIS. To platí kromě již zmíněného clinging (flat) DCIS i o nově popsaných tzv. atypical cystic lobules a o tzv. atypical cystic ducts (Oyamu et al.,Tsuchiu et al.). Bez ohledu na použitý název se jedná v obou případech o nenápadné ploché léze, které mají sekretem rozšířene lumen, pouze lehkou atypii a exprimují hormonální receptory v četnějších buňkách (v porovnáni s expresí v normálních duktech). Další podobnou lézi představuje tzv. columnar alteration with prominent apical snouts and secretions, popsaná Fraserem et al. Léze obsahuje často mikrokalcifikace zřetelné na mamogramu, jinak má morfologii popsanou již v názvu. Prakticky shodnou lézi pozorovali další autoři (Rosen, Goldstein et al.) vedle tubulárních karcinomů a LCIS, co dále podporuje tvrzení o její prekancerozní povaze.
|